People

Conference Officers and Committees

EXECUTIVE TEAM
President—Ja net’ Crouse
Vice President—Linda Key
Secretary—Kelsey Julander
Treasurer—Kendra Smith
Program Resources—Janice Catrell
Communications—Sharon Stovall
Education & Interpretation—Marilyn Reid
Membership Nurture & Outreach—OPEN
Social Action—Sharon McDaniel
Spiritual Growth—Fran Hauser

DISTRICT PRESIDENTS
Crest to Coast—Susan Chamberlain
Inland—Madelyn Bafus
Puget Sound—Arlene Feroe
SeaTac—Linda Mills
Seven Rivers—Marsha Aufenkamp

COMMITTEE REPORTS
Endowment—Suellen Crettol
Nominations—Rosanna Yates-Bailey
Racial Justice—Ja net’ Crouse
Scholarship Committee—Susan Chamberlain
Program Committee—Linda Key
Standing Rules Committee—Linda Key
Legacy—Noriko Lao

OTHER REPORTS
Historian—Elaine Salisbury
Social Media—Sara Culp
Language Coordinator—Marilyn Reid/Lourdes Tifre
Western Jurisdiction Leadership Team—Amanda Hutchinson
National Director—Estella Wallace
Program Advisory Group—Noriko Lao
Atlantic Street Center—Janice Bronkema
Tacoma Community House—Kay Shaben
Mission u—Deb Avery

COMMITTEES
Endowment Committee
Suellen Crettol—chair (Past President)
Marsha Aufenkamp—(District President)
Ja net’ Crouse (President)
Sara Culp (Social Media)
Kendra Smith (Treasurer)
Barbara Kaiser (Honorary)

Financial Guidelines for Annual Meeting (2019 committee)
Kendra Smith coordinator with district presidents

Committee on Nominations
Rosanna Yates Bailey—Chair
Lourdes Tifre
Kay Shaben

Legacy Committee
Noriko Lao (PAG) and District Presidents

Program Committee
Chair—Linda Key
Secretary—Kelsey Julander
Treasurer—Kendra Smith
Program Resource—Jan Catrell
Communications—Sharon Stovall
Education & Interpretation—Marilyn Reid
Membership Nurture—OPEN
Social Action—Sharon McDaniel
Spiritual Growth—Fran Hauser
District President—Arlene Feroe (Host District)

Racial Justice Committee
Ja net’ Crouse—chair
Lourdes Tifre (Language Coordinaor)
Rosanna Yates-Bailey (Committee on Nominators, Chair)
Marilyn Sanchez-Reid (Elected, Education and Interpretation)
Madelyn Bafus (Elected, District President)
Sharon McDaniel (Elected, Member-at-Large, Social Action)
Marsha Aufenkamp (Elected, Member-at-Large)

Scholarship Committee
Susan Chamberlain—Chair
Linda Mills
Sharon Stovall,

Standing Rules
Linda Key–Chair
Kelsey Julander, Secretary
Kendra Smith, Treasurer
Janice Catrell
Estella Wallace, consultant
Noriko Lao, consultant